Pazar, Temmuz 17, 2011

Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra.

Yıkıldım, bölündüm, parçalandım; gelip baksanız halime, bu odanın her yerinde parçalarımı görebilirsiniz.

Topu topu 136 tane sayfa. Topu topu bir ana hikaye etrafında dönen birkaç hikaye. Topu topu bir senaryo, topu topu bir hikaye. Topu topu Barış Bıçakçı adında güzel bir adamın yazdığı, tek mısralık bir şiir hissi yaratan ada sahip bir roman. Topu topu bir roman, değil mi?

" 'Ne yapmalıydım,' diye fısıldadı Başak. 'Aranıza mı karışmalıydım?' Fısıltısı camda şekilsiz bir buğu olarak kaldı, sonra da kayboldu.

(...)

'Ben hep bir şarkının ellerindeydim,' diye fısıldadı Başak, 'bu yüzden aranıza karışamadım.' "

Peki bu satırların gerçekliğini kim, ne şekilde inkar edebilecek?

Ah Başak. Ah Bıçakçı, ah.

6 uruk-hai öldürdü:

Brida.~ dedi ki...

Sayende Bıçakçı koleksiyonu yapmaya başlayacağım. Aşırı merak eder oldum. Marmaris küçük olmasa şimdiye tüm kitaplarını toplamıştım. Ama.. Neyse inanıyorum bir gün bir kitapçıda bulacağım.

arcoiris dedi ki...

ben de bu kitabı okuyordum tam. ama bi türlü bitiremiyorum çünkü bitsin istemiyorum. sanırım benim barış bıçakçı ile ilişki tarzım bu. kitapları o kadar güzel ki bitiremiyorum.

Larien Beyinütüleyen dedi ki...

YA BÖYLE ŞEYLER YAZMA. barış bıçakçı ve murat uyurkulak'tan bahsedilen her yazıda içim gidiyor. her kitapçıya gittiğimde elimi kitaplara atıyorum, sonra "zeynep bunu alırsan çalışmazsın sen şimdi" diye bırakıyorum. yaramı deştin. hem de nasıl.

Larien Beyinütüleyen dedi ki...

dayanamadım gittim bu kitabı aldım. evet yaptım. sonra iki saatte bitirdim. bir saattir de tavana bakıyorum. bir insan herhangi bir şeyi nasıl bu kadar yalın ve aynı zamanda dopdolu anlatabilir. yere paralel gitmek zor iş.

Sam dedi ki...

iyi yapmışsın da diyemiyorum, neden yaptın da... insanın üstüne yük oluyor, bir süre ifadesiz bakınarak dolaşıyor ortalarda, kafa başka yerlerde. bu adamla tanışmayı o kadar o kadar o kadar çok istiyorum ki.

Amélie Poulain dedi ki...

sırf ismi için bile okuyabilirim. çok teşekkürler!